Дидактичні ігри на уроках
математики у першому класі
Вступ
1. Дидактична гра на уроках математики в 1 класі
2. Використання дидактичних ігор на уроках математики
3. Урок 1. Тема: "Число і цифра 5"
4. Урок 2 Тема "Таблиці додавання і віднімання числа 1"
5. Зразки дидактичних ігор з математики у 1 класі
Висновок
Список використаної літератури
ВСТУП
«Як багато знань з усіх боків стукає у двері сучасної школи»…
К.Д. Ушинський
Цей образний вислів К.Д. Ушинського надзвичайно точно передає вплив розвитку науки і техніки на навчальний процес. Ми, педагоги, покликані не лише дати елементарні відомості з основ науки, а привчити їх самостійно здобувати знання у житті. А це можливо, поєднуючи роботу над матеріалом програми з різноманітними добре продуманими іграми, задачами-віршами, задачами-жартами.
Задачі-вірші, ігри допоможуть вчителеві сформувати міцні обчислювальні навички, навички розв’язування задач на додавання, віднімання. Молодших школярів завжди приваблює нове, цікаве, а задачі-вірші потребують не тільки певних швидких математичних обчислень, але й сприяють розвитку кмітливості, пам’яті, мислення, виховують уважність, любов до рідної мови, розширюють уявлення про навколишній світ.
Дібраний матеріал вчитель може використовувати при вивченні додавання та віднімання у межах 10, 20, 100, збільшення на зменшення числа на кілька одиниць; складання та обчислення виразів; у позакласній роботі з математики (математичні ранки, нестандартні уроки, подорожі у країну Математики).
Проведення уроків у такій цікавій формі усної лічби активізує школярів, сприяє досягненню високої результативності занять та виховує любов до математики.
Дидактична гра на уроках математики у першому класі
У сучасній період формування освіти в Україні та врахування психологічних основ організації навчального процесу проблема розвитку молодших школярів загалом і в грі зокрема набуває особливого значення.
Останнім часом спостерігається, що не всі учні виявляють особливий інтерес до математики. Що зробити, щоб на уроці було цікавого? Відповідь одна: треба застосовувати різні форми роботи, проводити нестандартні уроки, проводити ігри. Тому я вирішила працювати над даною науково-методичною проблемою.
Метою моєї роботи з учнями є дослідження особливостей використання гри на уроках математики у початкових класах. Це питання вивчалося багатьма видатними педагогами. Питання про необхідність використання гри вперше було поставлено у 80-х роках ХХ століття. Значний внесок у вивчення дитячої гри зробили Л. Виготський, С. Рубінштейн, Ш. Амонашвіллі, Д. Ельконін. В. Сухомлинський вважав, що без гри нема і не може бути повноцінного розвитку. А.С. Макаренко писав, що дитячі рольові ігри так само важливі для розвитку дитини, як для дорослого справжня праця. Об’єктом дослідження є дидактична гра, а предметом – особливості використання дидактичних ігор у навчанні молодших школярів. Ігри можна і доцільно проводити на всіх уроках у початковій школі. Гра на уроці не розвага, а звичайні справи, замасковані у цікаві вправи. Вона навчає, розвиває і виховує. У дитячі роки гра є провідним видом діяльності людини, через яку вона пізнає світ.
Дидактична гра містить такі структурні елементи:
- дидактичне завдання;
- ігровий задум;
- ігровий початок;
- ігрові дії;
- правила гри;
- підведення підсумків.
Гра є одним з способів залучення молодших школярів до активної розумової діяльності. Це традиційний і визначений метод навчання. Його цінність полягає в тому, що в ігровій діяльності освітня, розливальна й виховна функції взаємодіють. Такий метод навчання організовує учнів, розширює їхні пізнавальні можливості.
Важливу роль відіграють дидактичні ігри на уроках математики. Вони пробуджують інтерес до навчання. Ігрова форма роботи розвиває мислення, пам’ять, увагу, бажання бути кращим. Крім того, навчальні ігри є психологічно привабливими для учнів.
Ігри “Хто швидше?”, “Сходинки”, “Вибери правильне число”, ігри-подорожі розвивають пам’ять, моторику рук, активізують мислення, мовлення, закріплюють обчислювальні навики. Із першокласниками я проводжу такі дидактичні ігри: “Що зайве?”, “Які по порядку?”, “Яке число пропущено?”, “Розмістити правильно числа”, “Знайти число”. Такий вид роботи дає маленьким учням можливість рухатися, думати, проявляти емоції. У молодшому шкільному віці діти найкраще запам’ятовують матеріал, який супроводжується демонстрацією зорового матеріалу. Тому цей матеріал завжди є яскравим і барвистим.
Дидактичні ігри можна ще вважати тренінгом мислення, бо вони сприяють розвитку творчих математичних здібностей. Ігри можна проводити на всіх етапах уроку. Адже гра має проходити через усе життя дитини. Мислення розвивають ребуси, лабіринти, кросворди, конкурси та вікторини.
Потрібно завжди намагатися добре обдумувати кожен тип уроку та його етап, і майже на кожному етапі – ігровий момент.
Ігрові ситуації досить легко створювати на будь-яких уроках. Вони знімають втому, запобігають розумовому перевантаженню, підтримують працездатність. Дидактичні ігри розвивають спостережливість, увагу, кмітливість, мислення, а тому їх можна використовувати під час викладання будь-якого предмета у середніх і старших школах. Головна мета включення ігор у навчальному процесі – викладати інтерес до навчання.
Розглянемо використання дидактичних ігор на уроках математики у 1 класі.
Під час вироблення у першокласників навичків лічби пропоную завдання в такій ігровій формі:
1. Розставляю на набірному полотні картки із зображеннями різних предметів і пропоную полічити окремо тварин, а потім овочі, фрукти.
2. На таблиці зображено в перемішку геометричні фігури. Полічити окремо трикутники, прямокутники, круги, квадрати. Скільки всього фігур.
3. Плескаю в долоні, учні також плескають приблизно стільки ж разів і лічать оплески.
4. Стукаю указкою кілька разів, а учні, полічивши стуки мовчки піднімають картку з відповідною цифрою.
Діти залюбки грають гру «Допоможи звірятам», яку використовую на уроці як для засвоєння дії додавання.
На дошці – малюнки звірят, під ними приклади.
– Білочка, зайчик і їжачок на уроці математики у лісовій школі розв’язували приклади. Підкралася хитра лисичка і вкрала цифри. Допоможіть звірятам відновити приклади.
Клас поділено на три команди.
Одна команда допомагає білочці, друга – зайчику, а третя – їжачкові. Перемагає команда, яка правильно виконала завдання.
5 +
|
4 +
| |
4 +
| ||
6 +
|
3 +
|
2 +
|
Для засвоєння таблиць додавання і віднімання в межах 10 я пропоную учням ще такі ігри: «Мовчанка», «Естафета», «День і ніч». Їх використовую на етапі усних обчислень.
Гра «День і ніч».
Я задаю учням питання, а учні мають швидко відповідати на них.
- Число 7 зменшити на 5.
- Перший доданок 2, другий доданок 6. Знайти суму.
- На скільки число 9 більше від числа 5?
- На скільки число 7 менше від числа 10?
Гра «Естафета».
Учні за чергою називають приклади таблиці додавання числа 4; таблиці віднімання числа 5. Виграє той ряд, в якому всі учні швидко і правильно назвуть відповідні приклади.
Гра «Мовчанка».
Я мовчки показую указкою число зовні кола. Учні мовчки виконують відповідну дію над вказаним числом і числом всередині кола і результат показують на числовому віялі. Виграє той ряд, в якому всі учні швидко і правильно показали на числових віялах результати.
7; 8; 2; 9 3; 4; 2; 7
5; 9 6; 4
Цікавими для моїх вихованців були уроки – змагання, уроки – казки, уроки – ігри. Уроки – ігри сприяють розвитку в учнів навичок роботи з додатковою літературою, виховують допитливість, уміння працювати в колективі, вчать самостійно мислити. Такі види роботи дозволяють залучати усіх вихованців та активної пошуково-творчої діяльності. Вони сприяють розвитку учнів навичок роботи з додатковою літературою, виховують допитливість та уміння працювати в колективі.
Відгадай яке число ховається під грибочком, а яке – під листочком. Впиши відповіді в порожні клітинки.
Прикрась ялинки: допиши у вільних кружечках цифри, щоб отримати склад чисел 7, 6.
Знайди для кожного мешканця свій будинок.
З'єднай горішки за порядком від 1 до 8. Порахуй їх прямо та зворотною лічбою.
Домалюй на цукерках у порожніх клітинках потрібну кількість точок.
Поверни сонечкам цяточки. Намалюй їх відповідно до зазначених цифр.
На яку квітку впадуть краплинки? Розв’яжи приклади і з'єднай лініями.
Відгадай, які знаки ("+" або "–") ховаються за мишками. Запиши їх у клітинки.
Допоможи бджілкам зібрати нектар. Знайди, на які квіточки їм слід сідати.
Який знак ховається під листочками ("+" або "–")? Напиши.
Пройди чарівною стежкою: розв’яжи приклади і запиши відповіді у сніжинки.
Домалюй стільки пелюсток, щоб результаті вийшло число, зазначене на квітці
Знайди пари яблук, щоб числа, написані на них утворювали число, зазначене на яблуні (проведи лінії)
Впиши в порожні віконця сусідів чисел
Розв’яжи приклади і впиши відповіді у кружечки.
Розв’яжи приклад і з'єднай стрілкою кожний прямокутник із відповідною цифрою в кружечках.
Розв’яжи приклади, на яблуках напиши відповіді. Розфарбуй найсолодше яблуко (із найбільшою відповіддю).
Розфарбуй пелюстки попарно таким чином, щоб сума чисел написана на них, дорівнювала числу, написаному в центрі.
Засели будиночки – зазначені на даху будинків числа склади з двох менших.
ВИСНОВОК
Дидактичні ігри або ігрові ситуації під час вивчення математики в першому класі можна використовувати на будь-якому етапі уроку. Завдяки ігровому методу до систематичної розумової праці вдається залучити всіх учнів (навіть пасивних), дати їм змогу відчути успіх, повірити у свої сили.
Навчальний матеріал з математики, викладений із використання ігрових ситуацій під час проведення практичної роботи чи бесіди (у формі дидактичної гри або з використання окремих їх елементів) дають набагато кращі результати, ніж традиційна форма викладання матеріалу.
Використовувати дидактичні ігри у навчальному процесі потрібні нам усім педагогам, тому що реалізуються ідеї співдружності, змагання, самоуправління, виховання відповідальності кожного за результати своєї праці.
При застосуванні дидактичних ігор на уроках математики у дітей розвивається мислення, кмітливість, просторова уява, п’янять, увага; учні краще запам’ятовують навчальний матеріал.
Список використаної літератури:
1. Друзі Б.Г., Виховання пізнавальних інтересів молодших школярів у процесі навчання, Тернопіль, Навчальна книга – Богдан, 2004.
2. Нечай Л.Д. Виховання інтересу до навчання через гру – Початкова школа, 2004, №3.
3. Петрушина Л.Д., Вчимося гратися – Початкова освіта, 2004, №3.
4. Ще раз про дидактичну гру – Початкова освіта, 2006, №37.
5. Від допитливості до інтересу – Початкова освіта, 2006, №20.